Savu finanšu kontrolēšana var ievērojami mazināt stresu, kas saistīts ar finansēm. Ja jūs jūtat, ka esat kļuvuši par savu finanšu vergu, ir laiks atsēsties un sastādīt budžeta plānu, lai nodrošinātu to, ka jūsu nauda tiek izmantota prātīgi, nevis tiek bezatbildīgi izšķērdēta.

Konkrēts budžeta plāns nodrošinās jums rāmi, kas noteiks, cik daudz naudas jūs varēsit iztērēt un kādiem mērķiem jūs šo naudu varēsit tērēt. Jūs noteikti vēlaties budžeta plānu, kas atbilstu jūsu personīgajai finanšu situācijai, kā arī nodrošinātu līdzekļus, kas ļautu jums dzīvot pilnvērtīgu dzīvi. Veidojot budžeta plānu, ir jāsāk ar to jomu apzināšanos, kurām jūs tērējat savu naudu regulāri. Tām vajadzētu būt pāris pamatkategorijām, kas parasti ietver, piemēram, pārtiku, transportu, rēķinus un izklaides. Šos izdevumus varētu dēvēt par obligātajiem izdevumiem, jo bez tiem nav iespējams iztikt jeb no tiem nav iespējams izvairīties. Šie izdevumi apmierina mūsu vajadzības.

Sākot ar izdevumu pozīciju apzināšanos, jūs gūstat priekšstatu par to, kam jūs tērējat savu naudu, kā arī kuras izdevumu pozīcijas ir obligātas, bet bez kurām varētu iztikt. Tās izdevumu pozīcijas, bez kurām varētu iztikt, parasti ir tēriņi. Vārdam “tēriņi” ir negatīva pieskaņa, jo tas saistās ar nevajadzīgu naudas tērēšanu. Ja vēlaties uzņemties kontroli pār savām finansēm un uzlabot savu finansiālo situāciju, ir laiks samazināt tēriņus līdz minimumam. Protams, nav jāatsakās no pilnīgi visiem tēriņiem, jo, kā zināms, laiku pa laikam ir nepieciešams apmierināt ne tikai savas vajadzības, bet arī vēlmes. Par tēriņiem var uzskatīt tādas lietas kā, piemēram, ceļojumus, apģērbus, maltīšu ieturēšanu ārpus mājas, kā arī fitnesa klubu apmeklējumus.

Lai būtu vieglāk saprast, kur ik mēnesi paliek jūsu nauda, sarūpējiet sava bankas konta pārskatu. Varat pārskatīt garāku laika posmu, bet iesākumam pietiks ar iepriekšējo mēnesi. Tiesa, ja jums ir paradums izņemt visus ienākumus no bankas konta un atlikušo mēnesi dzīvot ar skaidru naudu, tad apzināties izdevumu pozīcijas būs grūtāk. Bankas konta izraksta pārskatīšana var atvērt acis – iespējams, jūs sapratīsit, ka ļoti daudz naudas tērējat nevajadzīgām lietām, kas nekādā veidā neveicina jūsu labklājību. Šādā veidā pārskatot ienākumu un izdevumu samērību vai, gluži pretēji, nesamērību, ir iespējams saprast, kādēļ jums ir parādi vai kādēļ jums ir bijusi vajadzība pēc tādiem aizdevumiem kā ātrie kredīti, kas gruzīnu valodā tiek dēvēti par sesxebi.

Kad jums būs izveidots budžeta plāns, jums vajadzēs sekot līdzi savu finanšu plūsmai, lai redzētu, vai jūs pieturaties pie sava plāna un vai tas strādā. Daudzi cilvēki to gluži vienkārši nedara, jo tiem šķiet, ka tas ir laikietilpīgi un sarežģīti. Lieki piebilst, ka tas ir maldīgs priekšstats. To iespējams darīt, kā jau pieminēts, ar bankas konta pārskatu palīdzību, kā arī ar čeku palīdzību. Tātad turpmāk, kad norēķinaties kādās tirdzniecības vietās, neatstājiet čeku pie kases vai nemetiet to laukā, bet gan paglabājiet līdz laikam, kad pārskatīsit savu budžeta plānu. Lai mēneša beigās būtu vieglāk sastādīt bilanci, ik dienas pārskatiet čekus un piefiksējiet konkrētajā dienā iztērēto naudas summu. Mēneša beigās jūs sapratīsit, kurās pozīcijās jūs iekļāvāties budžetā, bet kurās pozīcijās jūs pārtērējāt budžetu. Protams, ieviest pārmaiņas savos naudas tērēšanas paradumos nav viegli, tomēr budžeta plāns pavisam noteikti palīdzēs jums apzināties savas “problēmzonas” un pieņemt konkrētus lēmumus šo problēmu risināšanai.

Kad mēs redzam, kur mēs pārtērējamies, mēs varam ieviest attiecīgas izmaiņas savos naudas tērēšanas paradumos. Kāds šo problēmu risināšanai izmanto speciālas budžeta plānošanas aplikācijas vai datorprogrammas, bet kāds cits iztiek ar papīru un rakstāmo. Nav svarīgi, kuru no metodēm jūs izvēlaties, jo galvenais ir sekot līdzi tam, kur paliek jūsu nauda. Kad būsit konstatējuši, ka esat bijuši pārlieku izšķērdīgi, jūs noteikti vēlēsities samazināt savus tēriņus. Lai to izdarītu veiksmīgāk, ir jānosprauž konkrēts mērķis. Savu tēriņu samazināšana parasti ir grūts process, tāpēc tam ir jāsagatavojas arī morāli. Ja jūs būsit tam no tiesas gatavi, kā arī ja jūs būsit uzstādījuši konkrētu mērķi, jums viss izdosies. Ir ārkārtīgi svarīgi saprast, kuri izdevumi ir lieki, bet bez kuriem nav iespējams iztikt, jo tikai tā var pārtraukt tērēt savu naudu tam, kas jums patiesībā nemaz nav vajadzīgs.

Ticiet mums, ka sava budžeta plāna izveidošana un savu finanšu kontrolēšana nav tik “netīrs darbs”, kā varētu šķist. Nebaidieties savā budžeta plānā ieviest arī korekcijas, ja tādas ir nepieciešamas, jo tikai tā ir iespējams radīt budžeta plānu, kas atbilst jūsu vēlmēm un vajadzībām un palīdz sasniegt jūsu finansiālos mērķus. Citus padomus, kas var palīdzēt uzlabot jūsu finansiālo situāciju, lasiet portālā CredMe.eu.

Lasi vēl

Komentāri (1)

  • 0
    Novadnieks 15.09.2016, 13:28:56

    Ko var izkontrolēt šajā nabagmājā lielākais vairākums cilvēku ar minimālo algu un nodokļu slogu uz katra soļa?Tā kā ,augstie kungi,beidziet vienreiz di..t.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: