Gandrīz trešdaļa no visiem ērču encefalīta gadījumiem Latvijā pērn reģistrēti Kurzemes reģionā. Saslimstība te vairāk nekā divas reizes pārsniedz vidējos rādītājus valstī, bet atsevišķos novados, piemēram, Alsungas, saslimstība ir pat desmit reizes augstāka kā citviet Latvijā. Daudz saslimušo Kurzemē bijis arī Pāvilostas, Ventspils un Kuldīgas novados, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati. 

Vakcinēties var arī vasarā

Tas nozīmē, ka ērču encefalīts ir nopietns drauds gan Kurzemes iedzīvotājiem, gan viesiem un tūristiem, kas apmeklē šo skaisto Latvijas novadu.

Diemžēl pret ērču encefalītu, kas var izraisīt smagus nervu sistēmas bojājumus un būt arī nāvējošs, zāļu nav. Visefektīvā aizsardzība ir vakcinācija. Kurzemē iedzīvotāji to apzinās - gandrīz ceturtā daļa jeb 22% Kurzemes reģiona iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 64 gadiem regulāri vakcinējas pret ērču encefalītu, liecina SPKC dati.

Kaut gan aiz loga jau vasara, iespēja pasargāties no ērču encefalīta ar vakcinācijas palīdzību nav nokavēta. Mīts, ka vakcinēties var tikai gada aukstajos mēnešos, saglabājies vēl no padomju laikiem, kad vakcinācijai izmantoja dzīvu, novājinātu vīrusu un inficētas ērces piesūkšanās pēc vakcīnas ievadīšanas varēja izraisīt saslimšanu.

Vācijā ražotā vakcīna Encepur satur inaktivētas jeb nedzīvas encefalīta vīrusa daļiņas, kas nespēj izraisīt slimību, bet gan rosina cilvēka imūnsistēmu veidot antivielas pret infekcijas ierosinātāju, tapēc vakcinēties var droši arī vasarā.

Aizsardzība jau divu nedēļu laikā

Vakcīna Encepur piedāvā ātru aizsardzību pret ērču encefalītu gan pieaugušajiem, gan bērniem no gada vecuma.

Lai iegūtu imunitāti pēc iespējas ātrāk, vasarā ieteicams izvēlēties paātrināto vai ātro vakcinācijas shēmu, kas nodrošina imunitāti mēneša vai pat jau 21 dienas laikā.

  • Pirmās divas potes tiek veiktas ar 1 mēneša vai 2 nedēļu intervālu, kas nodrošina imunitāti uz vienu gadu jau 2 nedēļas pēc otrās vakcīnas devas saņemšanas.

  • Trešā pote jāveic 9-12 mēnešus pēc otrās vakcīnas devas, kas veido imunitāti uz 3 gadiem.

  • Turpmāk jāveic tikai revakcinācija - pirmā pēc 3 gadiem, tālāk – ik pēc 5 gadiem, bet personām no 50 gadu vecuma – ik pēc 3 gadiem.

Bērniem vakcināciju apmaksā valsts

Jāatgādina, ka ērču encefalīta endēmiskajos rajonos – Kurzemē 2016.gadā tie ir 16 novadi –deklarētie bērni no 1 - 18 gadu vecumam var saņemt valsts apmaksātu vakcināciju pret ērču encefalītu. Vakcināciju plāno un veic ģimenes ārsts, kura prakse atrodas endēmiskajā teritorijā. 

Pēdējo desmit gadu laikā ar ērču encefalītu Latvijā saslimuši 2759 cilvēki, bet 19 cilvēki no šīs slimības miruši, liecina SPKC dati.

Inaktivēta ērču encefalīta vīrusa vakcīna

Encepur children 0.25 ml suspensija injekcijām pilnšļircē – aktīvai imunizācijai pret ērču encefalītu bērniem no 1 līdz 11 gadu vecumam;

Encepur adults 0.5 ml suspensija injekcijām pilnšļircē - aktīvai imunizācijai pret ērču encefalītu, pacientiem no12 gadu vecuma.

 

WWW.ERCE.LV

 

Pirms zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu un uzmanīgi izlasiet zāļu lietošanas instrukciju.

 

 

ZĀĻU NEPAMATOTA

 

LIETOŠANA

 

IR KAITĪGA

 

VESELĪBAI

 

Reklāmas devējs: GlaxoSmithKline Latvia SIA, Rīga, Duntes iela 11, LV-1013

Sagatavošanas datums: 05/2016; LV/ENC/0020/16(1)c

http://www.ventasbalss.lv/files/2016-06-08_ka_vakcineties_infografika.jpg

Lasi vēl

Komentāri (1)

  • 0
    žurka 10.06.2016, 14:45:25

    Bērniem tieši Ventspilī vakcināciju apmaksā vecāki, nevis valsts, t.i. pote ir par maksu, tas nekas, ka Ventspils novads ir viens no visinficētākajiem, tā teikt, sēdi pilsētā un uz vasarnīcu vai mežu novadā nedodies.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: