Ledus ir sakustējies, un intervijā Ventas Balsij šorttreka treneris MĀRIS BIRZULIS atklāj situāciju Latvijas Slidošanas asociācijas nometnē.

Radušās nesaskaņas ir pamatā, lai šī organizācija tiktu sadalīta divās daļās. Tiktu izveidota Ātrslidošanas federācija, kura pārstāvētu gan ātrslidošanas, gan šorttreka intereses.

Kāpēc Rīgā tika rīkota Latvijas Olimpiskās komitejas tikšanās ar Latvijas Slidošanas asociācijas vadību?

– Vispirms sākšu ar to, ka šī tikšanās notika pēc Gunta Blumberga iniciatīvas par LSA darba izskatīšanu un šorttreka tālāko attīstību. Tajā piedalījās: LOK prezidents Aldons Vrubļevskis, Einārs Fogels, Andris Kalniņš, Guntis Blumbergs, Latvijas Slidošanas asociācijas prezidents Roberts Krūtkrāmelis, Māris Birzulis, un Edvīnu Silovu pārstāvēja viņa jurists. Tika apskatītas domstarpības, kas izveidojušās starp Latvijas Slidošanas asociācijas vadību un šorttreka nodaļu. Problēmas pamatā bija LSA vadības neizprotamās rīcības 2009. gada nogalē un 2010. gada sezonas otrajā pusē pret šorttreku. Jānim Puisam, Haraldam Silovam un man netika apmaksāta dalība Pasaules čempionātā, Ansim Robam, kurš dzīvo ASV, netika apmaksātas aviobiļetes uz Pasaules junioru čempionātu un Eiropas čempionātu.

Kad aizsākās šīs nesaprašanās?


– Nesaskaņu un nesaprašanās aizsākumi bija jau senāk, kad es kā izlases treneris netiku paņemts uz Vankūveras olimpiskajām spēlēm, bet LSA prezidents uz tām aizbrauca, kaut šorttreks viņam nemaz neinteresē. Tas nav normāli, ja aizbrauc uz tādu pasākumu, bet ātrslidošanas un šorttreka sacensībās pēdējās divās dienās nemaz nav manīts. Mūs atbalsta LOK un LOV, bet, vai šis finansējums pilnā apmērā sasniedz arī šorttreku, – domāju, ka nē. Tāpat zinu, ka no LSA vadības puses tika tikai daļēji apmaksāts inventārs Haraldam Silovam, Evitai Krievānei un Jēkabam Saulītim, kur viņi meklējuši citus risinājumus.

Vai ir kādi pārmetumi arī no Krūtkrāmeļa puses?


– Jā, protams, man tiek pārmests, ka esam iztērējuši neizprotami daudz naudas dienas naudās. Varu nosaukt summu – 6500 lati. Uzreiz varu pateikt, ka ar komandu no 1. jūnija līdz 1. janvārim četru piecu cilvēku sastāvā trenējāmies un piedalījāmies sacensībās Itālijā, Beļģijā, ASV, Kanādā, Ķīnā, Korejā, Ungārijā un Ventspilī. Uzskatu, ka nedaudz vairāk par tūkstoti latiem uz vienu cilvēku ēdināšanai uz pusgadu nav liela summa, pat maza, apskatot valstis, kur bijām.

Kāda varētu būt izeja no šīs situācijas? Kādi risinājumi?


– Manā skatījumā, nav ko runāt par to, kas bijis, bet gan jāskatās tālāk, ir jāatdalās un jāizveido divas federācijas. Starptautiskā Slidošanas asociācija piešķir kontribūciju 35 līdz 37 tūkstošu USD apmērā tiem, kuri piedalās Pasaules un Eiropas čempionātos, kā arī Pasaules kausa izcīņā. Tātad šī summa paredzēta, lai nodrošinātu sportistu startus šajās minētajās sacensībās, bet tas nav normāli, ja tie netiek apmaksāti pilnībā. Mēs uzrādām labus rezultātus, tāpēc nav iemesla taupīt uz nesaprotamiem pamatiem.

Ir vēl kādas lietas, kuras veicināja domu par dalīšanos?


– Tagad tikai uzzināju, ka no tiem līdzekļiem, kuri piešķirti Vankūveras programmai, LSA apmaksājusi ledus īri Latvijas čempionāta daiļslidošanā sarīkošanai. Šorttrekam lielu atbalstu dod Ventspils dome, Olimpiskais centrs Ventspils un sporta skola Spars, protams, ka viņi arī uztraucas, kas notiek ar mums un kā tiek iztērēts finansējums. Tāpēc mums nav vajadzīgi lieki starpnieki. Par Haralda Silova panākumiem LSA saņēma 2087 latus, bet Latvijas čempionāta sarīkošanai tika atvēlēti tikai Ls 1500, atlikusī summa tika norakstīta kā administratīvie izdevumi. Tāpat man nav nekas skaidrs par jaunās sezonas budžetu, jo par to nekas netiek runāts un mums teikts. Gribētu zināt, kas tagad valdē atbild par šorttreku, jo esmu atkāpies un to vairs nedaru.

Kā risinājās sarunas Rīgā?


– Noklausījāmies Krūtkrāmeļa kunga atskaiti, kas skanēja tik skaisti – ka viss ir kārtībā. Pateicām to, ka vēlamies atdalīties un strādāt patstāvīgi. Mēs gatavojamies dibināt Ātrslidošanas federāciju, kurā ietilptu ātrslidošana un šorttreks, bet viņi paliktu atbildīgi par daiļslidošanu. Gribējām dzirdēt viņu viedokli, vai netiks likti mums nekādi šķēršļi pēc sadalīšanās.

Kādus konkrētus jautājumus apspriedāt?


– Rezultāts par sadalīšanos ir tikai laika jautājums. Runājām par finanšu plūsmu, lai nodrošinātu ikgadējo starptautisko nometni un vēlāk sacensības Ventspilī. Lai sarīkotu starptautiskas sacensības, mums jāsadarbojas ar Starptautisko Slidošanas asociāciju, bet viņi darbojas tikai ar atzītām organizācijām, kā šajā gadījumā LSA. Tāpēc šis jautājums risināsies ar viņu starpniecību.

Ir jau veikti kādi darbi federācijas dibināšanas jautājumā?


– Jā, protams, pie tā jau ir strādāts. Ir iesniegti dokumenti reģistrācijai, darbs jau ir procesā. Vēl jāsasauc LSA kopsapulce, kura piekrīt sadalīšanai un divu jaunu federāciju izveidošanai. Mūsu mērķis nav slidināties pa ledu, bet gan trenēties, strādāt un gatavoties nākošajām olimpiskajās spēlēm, Pasaules un Eiropas čempionātiem.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: