Ugāles Mūzikas un mākslas skola pastāv jau 20 gadus, precīzāk – pirmos 19 gadus audzēkņi apguva tikai mūziku, nu skolojas arī mākslā. 

Mūzikas skolu atvēra, pateicoties skolotājas Aritas Grīnbergas  entuziasmam.

Astoņdesmito gadu beigās pedagoģe dažiem bērniem sāka mācīt klavierspēli, un izveidojās neliels klavieru pulciņš.

«Šādi darbojoties, interesentu skaits auga, skolotāja ar audzēkņiem veidoja muzikālus pasākumus, iesaistot tajos arī pagasta iedzīvotājus. Tā radās doma, ka Ugālē varētu dibināt arī mūzikas skolu – sabiedrības interese taču ir! Arita vāca iedzīvotāju parakstus, tapa vēstule attiecīgajām LPSR institūcijām, un Ugālē atvēra Ventspils bērnu mūzikas skolas filiāli,» stāsta skolas direktore Rasma Petmane.

Audzēkņu bijis daudz, tāpēc 1990. gadā mācību iestāde saņēma rīkojumu no augšas kļūt patstāvīgai. Toreiz iepriekšējā direktora Imanta Budava vadībā skolā mācījās 67 bērni šādās specialitātēs: flauta, klarnete, saksofons, trompete, tenors, vijole, akordeons, sitaminstrumenti un klavieres, savukārt šis mācību gads uzsākts ar 64 audzēkņiem, 50 – mūzikas programmās, 14 – mākslā.

Tagad ugālnieki apgūst flautas, saksofona, trompetes, mežraga, trombona, akordeona, klavieru un sitaminstrumentu spēli, populārākais instruments vienmēr ir bijušais klavieres.

«Varam mācīt arī klarneti, eifoniju un tubu, kas ir ļoti vajadzīgi instrumenti orķestrī, diemžēl trūkst interesentu. Tikai viena šķiet, pa šiem gadiem esam kļuvuši par neatņemamu Ugāles sejas sastāvdaļu – kuplinām pagasta kultūras dzīvi, sniedzam un organizējam koncertus, bet domāju, būtiskākais ir tas, ka dodam iespēju bērniem (audzēkņi bijuši arī no Popes, Puzes, Usmas, Zlēkām un Spāres) attīstīt sevi un radoši izpausties.»

No pirmās dienas, tiesa ar pārtraukumu, skolā strādā pūšamo instrumentu pedagogs Nils Andersons. Pedagogi uz Ugāli brauc ne tikai Ventspils, bet arī no Talsiem, Valdemārpils un Rīgas.

Viņi cenšas ne tikai atalgojuma dēļ, bet arī tādēļ, ka redz bērnu atdevi un centību. Piemēram, šogad priecēja mazās pianistes – līdz konkursa Jaunais pianists finālam Rīgā aizspēlējās un Atzinības rakstu saņēma Ieva Emka (3. kl.), savukārt Veronika Čače (3. kl.) ieguva III vietu Mazpilsētu un lauku mūzikas skolu klavieru klašu audzēkņu konkursā Dobelē (sk. Grīnberga). Valsts konkursa II kārtā pūtējiem audzēkņi ieguva gan diplomus, gan Atzinības rakstus.

«Jauniešiem un viņu vecākiem nav īpašu ilūziju par mākslinieka vietu šodienas sabiedrībā, tomēr ir absolventi, kas izvēlējušies profesionālo ceļu. Arī pašreizējo audzēkņu vidū ir tādi, kas pauž savu vēlmi dienās kļūt, piemēram, par mūzikas skolotājiem. Valsts nostāja mazo skolu jautājumā ir nogaidoša, tā teikt – paķepurojieties, kā nu mākat, tad jau redzēs, kas no tā iznāks, bet ne jau mēs vienīgie tādi nesaprasti – esam lielā jucekļa maza sastāvdaļa.»

Rudenī, uzsākot jauno mācību gadu, ugālnieki ieguva jaunu statusu, kļūstot par Ventspils novada Ugāles Mūzikas un mākslas skolu. Ir licencēta programma Vizuāli plastiskā māksla, strādā 1. mākslas klasīte. «Pagaidām abas mūzas ir diezgan nošķirtas, jo mākslas klases nodarbības notiek Ugāles vidusskolā, taču ceram, ka ar laiku viss būs vienuviet. Jaunu audzēkņu uzņemšanu organizēsim 24. maijā,» informē Petmane.    

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: